دسترسی سریع

گفتار درمانی

لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع | با چه ابزاری اختلال بلع را تشخیص دهیم؟

15:00 دقیقه

1403-04-17

لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع را تا بحال شنیده‌اید؟ لارنگوسکوپی حنجره که ارزیابی حنجره با دوربین است برای ارزیابی و بررسی بلع برای بیمارانی که مشکل در بلعیدن غذا دارند یا مشکوک به آسپیراسیون هستند، استفاده می‌شود. به طور کلی روش‌های مختلفی برای ارزیابی بلع بیمار وجود دارد که یکی از آنها لارنگوسکوپی فلکسیبل است که به آن ارزیابی FEES بلع نیز گفته می‌شود. داده‌های به دست آمده از روش‌هایی مانند استروبوسکوپی حنجره، آندوسکوپی بینی یا لارنگوسکوپی فلکسیبل، اطلاعات مهمی در رابطه با عوامل زمینه ساز مشکل در بلعیدن غذا را برای ما فراهم می‌کند. ما با استفاده از ارزیابی FEES بلع و استروبوسکوپی حنجره می‌توانیم مشکلات بیمار را شناسایی کنیم و برای درمان آنها اقدام نماییم. در واقع عکس و یا فیلمی که از این تست ها به دست درمانگر می‌رسد برای درمانگر و متخصص بلع اطلاعات مهمی از ساختارها و اندام درگیر در بلع فراهم می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

author

نرگس خاکباز | 18:11:36

|

اشتراک گذاری:

laryngoscopy-and-swallowing-disorder

آیا امکان تصویر برداری از حنجره و تارهای صوتی وجود دارد؟


حنجره و تارهای صوتی در قسمت انتهایی حلق و در ابتدای مسیر تنفسی قرار دارند. امکان مشاهده حنجره و ساختارهای مرتبط به آن با چشم غیر مسلح و به طور مستقیم وجود ندارد. با استفاده از ابزار و گجت‌های فراهم شده توسط علم مهندسی پزشکی ارزیابی ساختار حنجره و عضوهای مرتبط به آن میسر شده است. امروزه روش‌هایی مانند استروبوسکوپی حنجره و لارنگوسکوپی فلکسیبل یا همان ارزیابی FEES  بلع می‌تواند به بررسی ساختار حنجره و اندام‌های مرتبط به آن بپردازد.
همانگونه که می‌دانیم برای دیدن حنجره و ساختارهای آن نیازمند وجود یک آینه هستیم تا بتواند با انعکاس نور و دریافت تصویر، اطلاعات را بر روی نمایشگر نشان دهد. در تست‌های استروبوسکوپی حنجره و لارنگوسکوپی فلکسیبل اسکوپ و آینه به قسمت حلق رسیده و به طور مستقیم می‌تواند از مسیر حلق و حنجره عکسبرداری نماید. مانند یک رباتی که به یک تونل صعب العبور وارد شده و اطلاعات آن تونل را در اختیار ما قرار می‌دهد، ما با استفاده از ابزارهای پزشکی قادریم حنجره و تارهای صوتی را از طریق تصویربرداری از حنجره و تارهای صوتی بررسی نماییم.

 

لارنگوسکوپی و اختلال بلع

 

لارنگوسکوپی حنجره چیست؟


مشاهده حنجره با استفاده از اسکوپ را لارنگوسکوپی حنجره می‌گوییم. این مشاهده می‌تواند از طریق دستگاه دیجیتال و یا غیر دیجیتال انجام شود. دستگاه دیجیتال با ضبط تصویر و نمایش آن بر روی مانیتور اطلاعات حنجره را در اختیار ما قرار می‌دهد، در حالی که در نوع غیر دیجیتال آینه حنجره‌ای تعبیه شده در دستگاه تصویر حنجره را برای ما قابل مشاهده می‌کند.
نکته: لارنگوسکوپی حنجره یعنی دیدن حنجره به کمک ابزاری که در حالت عادی و با چشم غیر مسلح امکان آن وجود ندارد.

 

با چه ابزاری اختلال بلع را تشخیص بدهیم؟


امروزه مشاهده حنجره و ساختارهای مرتبط به آن می‌تواند اطلاعات مهمی را در رابطه با عملکرد بلع انسان فراهم نماید. مشاهده حنجره، تارهای صوتی کاذب، تارهای صوتی حقیقی و ابتدای نای که توسط یک ابزاری ممکن می‌شود، می‌تواند اطلاعات ارزشمند در رابطه با مشکل در بلعیدن غذا و مواردی همچون آسپیراسیون برای متخصصین حیطه بلع فراهم نماید. در واقع لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع همبسته‌های خوبی در علم پزشکی هستند به طوری که به عنوان مثال آندوسکوپی بینی یا لارنگوسکوپی فلکسیبل به عنوان ارزیابی با استاندارد طلایی در حیطه لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع مطرح است. با استفاده از لارینگوسکوپ و آندوسکوپ بینی ما قادر خواهیم بود تصویر حنجره را با روش استانداردی مشاهده کنیم و ناهنجاری‌های مرتبط به ساختار و عملکرد آن را شناسایی نماییم. لازم به ذکر است که در روش لارنگوسکوپی حنجره و بررسی اختلال بلع از طریق آن مشکلات زمینه ساز مشکل در بلعیدن غذا و آسپیراسیون قابل شناسایی خواهد بود. البته باید بدانیم که داده لارنگوسکوپی حنجره در کنار سایر ارزیابی‌های بالینی ارزش و اعتبار بالایی خواهد داشت.

 

ارزیابی اختلال بلع

 

لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع/ آیا داده‌های لارنگوسکوپی برای تشخیص اختلال بلع کافی است؟


همانطور که سابقاً هم قید شد اعتبار ارزیابی از طریق لارنگوسکوپی در کنار سایر تست‌های بالینی مانند بررسی اعصاب کرانیال و یا جمجمه‌ای، تست بلع با ماده غذایی، ارزیابی‌های هنجار عملکرد بلع، و ارزیابی ویدیو فلئوروسکوپی بلع افزایش خواهد یافت.
اگر در فرایند بررسی لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع ما اطلاعاتی مانند مشاهده بالینی، معاینه فیزیکی، تست‌های پاراکلینیک و آزمایش‌ها و همچنین مصاحبه با بیمار را نداشته باشیم، ممکن است در تصمیم گیری برای تعیین درمان دچار خطا و اشتباه شویم. اطلاعات قید شده برای تکمیل اطلاعات حاصل از بررسی لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع شدیداً مورد نیاز بوده و از نظر بنده تکیه بر اطلاعات لارنگوسکوپی( منحصراً) می‌تواند منجر به اشتباه در تصمیم گیری درمانی شود.

 

استروبوسکوپی حنجره چیست و چگونه فلج تارهای صوتی را شناسایی می‌کند؟


استروبوسکوپی حنجره از طریق یک لوله ریجید یا غیر منعطف روش مناسبی برای بررسی سلامت فیزیکی تارهای صوتی و حرکات آن می‌باشد. در این روش از تصویربرداری از حنجره و تارهای صوتی یک اسکوپ با یک میله فلزی طولانی وارد مجرای دهان و سپس حلق شده و با ضبط تصویر و ویدیو از حنجره در طی حرکات مختلف، شکل و عملکرد تارهای صوتی و حنجره را بررسی می‌نماید. می‌توان گفت که استروبوسکوپی حنجره بهترین ابزار برای تشخیص مشکلات مرتبط به حنجره و مخصوصاً تارهای صوتی می‌باشد.
حرکت تارهای صوتی در پروسه استروبوسکوپی حنجره به جزئیات قابل مشاهده است. حرکات ناقرینه و غیر هماهنگ تارهای صوتی می‌تواند ناشی از فلج تارهای صوتی باشد. عدم حرکت تارهای صوتی، ناتوانی در نزدیک شدن و یا دور شدن می‌تواند نشانه‌ای از فلج تارهای صوتی باشد. در مقایسه با حالت نرمال امکان تشخیص فلج تارهای صوتی از طریق استروبوسکوپی حنجره وجود دارد.


تفاوت استروبوسکوپی و لارنگوسکوپی در چیست؟


در بطن ارزیابی‌های حنجره به عنوان یک متخصص بلع و گفتار می‌توانم بگویم که بین این دو تست های چندانی وجود ندارد. هر دوی این روش ساختار و عملکرد حنجره را مورد بررسی قرار بدهند. در روش استروبوسکوپی حنجره امکان مشاهده ریز حرکات تارهای صوتی و اندام‌های حنجره با وضوح و شفافیت بیشتری نسبت به لارنگوسکوپی حنجره وجود دارد. در این روش تصویربرداری منبع نور و پردازنده تصویر با دریافت تصاویر فرم به فرم جزئیات بیشتری از حرکت تارهای صوتی و ساختارهای مرتبط به حنجره را در اختیار درمانگر بلع و صوت قرار می‌دهد. اطلاعات حاصل از آن مخصوصاً برای بیمارانی که دچار اختلال صوت هستند، مانند خواننده‌ها و مداحان و معلمینی که از تارهای صوتی شان بیش از حد استفاده می‌کنند، بسیار مفید خواهد بود. اما در لارنگوسکوپی حنجره تصویربرداری فرم به فرم به نسبت استروبوسکوپی حنجره کمتر اهمیت داشته و شفافیت تصویر مقداری نسبت به استروبوسکوپی حنجره کمتر است. البته در دستگاه‌های جدید و فول دیجیتال این کمبود شفافیت کاملا جبران شده و اطلاعات حاصل از لارینگوسکوپی حنجره به اعتبار استروبوسکوپی حنجره می‌باشد. درمانگر بلع و صوت از هر دوی این اطلاعات برای تصمیم گیری در رابطه با نوع درمان و جزئیات آن استفاده می‌کند.

 

لارنگوسکوپی

 

در مورد آندوسکوپی بینی یا لارنگوسکوپی فلکسیبل چه می‌دانید؟


در روش آندوسکوپی بینی یا لارنگوسکوپی فلکسیبل یک اسکوپ نازک به قطر یک نی معمولی و یا حتی نازک‌تر با عبور از مجرای بینی به حلق می‌رسد و از بالا می‌تواند فضای حلق، حنجره، تارهای صوتی حقیقی و کاذب و دیگر ساختارهای موجود در حلق را مشاهده نماید. آندوسکوپی بینی یالارینگوسکوپی فلکسیبل نوعی از تصویربرداری از حنجره و تارهای صوتی می‌باشد. اطلاعات حاصل از آن می‌تواند داده‌های مورد نیاز برای تصمیم گیری در مورد درمان اختلال بلع و صوت را فراهم نماید.
تیم ایران مد اس ال پی ابزار لارنگوسکوپی حنجره  با کیفیتی برای ارزیابی آندوسکوپی بینی یا لارنگوسکوپی فلکسیبل در اختیار دارد.

 

آیا ارزیابی FEES  بلع در شناسایی آسپیراسیون معتبر است؟


ارزیابی FEES  بلع یا همان لارنگوسکوپی فلکسیبل جز ارزیابی‌های با استاندارد طلایی در حیطه بلع درمانی محسوب می‌شود. اطلاعات ارزشمندی که این تصویربرداری از حنجره و تارهای صوتی برای ما فراهم می‌نماید، برای تشخیص مشکلاتی مانند آسپیراسیون و سایر موارد مشکل در بلعیدن غذا معتبر است. میزان حساسیت بالای این تست در تشخیص آسپیراسیون برای پزشکان متخصص مغز و اعصاب و همچنین متخصصین گوش و حلق و بینی و بیهوشی ثابت شده است.


در ارزیابی حنجره با دوربین چه مشکلاتی را می‌توان رویت کرد؟


در بررسی لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع موارد زیر می‌تواند قابل مشاهده باشد:
1. حضور توده و جسم خارجی در محدوده حلق
2. حضور تورم و التهاب
3. حضور خونریزی فعال و غیر فعال
4. باقیمانده‌های غذایی در محدوده حلق
5. پاک کنندگی عضلات مجرای حلق
6. حرکت تارهای صوتی و ساختارهای مرتبط به حنجره
7. آسپراسیون
8. پنتراسیون
9. وجود شکاف کام
10. فلجی ساختارهای حلقی
11. گیر کردن غذا و لقمه غذایی در نقطه خاص حلق
12. حضور تنگی در نقاط مختلف
13. تنش و سفتی‌های عضلانی
14. بافت کنسریا سرطان
15. حضور استئوفیت‌ها
و بسیاری دیگر از مشکلاتی که می‌تواند فرد را در معرض اختلال بلع و صوت قرار دهد.

 

درمان اختلال بلع و ارزیابی بلع

 

نتیجه گیری


لارنگوسکوپی و اختلال بلع در بسیاری از متون‌های پزشکی کنار هم تکرار می‌شوند. در بررسی لارنگوسکوپی و اختلال بلع استفاده از گجت‌هایی برای مشاهده حنجره و حلق به عنوان تصویربرداری از حنجره و تارهای صوتی مرسوم است. به دلیل عدم دسترسی به حلق برای مشاهده با چشم غیر مسلح، اسکوپ‌های ریجید و یا فلکسیبل از دو مجرای دهان و بینی وارد مجرای حلق شده و ساختار و عملکردهای ناحیه حلق و حنجره را به تصویر می‌کشد. دو روش استروبوسکوپی حنجره و لارنگوسکوپی حنجره در واقع ارزیابی حنجره با دوربین هستند که اطلاعات ارزشمندی برای تصمیم گیری در درمان اختلال بلع و صوت فراهم می‌نمایند. ما با استفاده از ارزیابی FEES  بلع یا همان لارنگوسکوپی فلکسیبل قادریم مشکلاتی مانند مشکل در بلعیدن غذا و آسپیراسیون را شناسایی نماییم. ممنون که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایر بخش‌های همین سایت مراجعه فرمایید.

 

سوالات متداول شما

سوال1. انجام تست لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع چقدر هزینه دارد؟
تست لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع با ترکیبی از کدهای اعلام شده از طریق وزارت بهداشت در حدود یک میلیون الی یک میلیون و نیم برای هر بار ارزیابی برای بیمار هزینه خواهد داشت.
سوال2. آمادگی‌های لازم برای انجام تست لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع چیست؟
انجام این تست‌ها شامل آندوسکوپی بینی و استروبوسکوپی حنجره نیازمند آمادگی خاصی نیست. این تست‌ها نیازمند بیهوشی نبوده و نیاز به ناشتایی کامل ندارد. بهتر است بین غذا خوردن و انجام این تست ۵ ساعت فاصله باشد. در حین انجام تست در صورت عدم رعایت ۵ ساعت فاصله امکان استفراغ مواد غذایی وجود دارد. در صورت بالا بودن رقت خون و همچنین تشنج فعال لازم است  درمانگر خود را آگاه نمایید. البته کاندید بودن و یا نبودن شما برای انجام آندوسکوپی بینی و استروبوسکوپی حنجره توسط درمانگر بلع بررسی می‌گردد.
سوال3. مضرات ارزیابی با دوربین چیست؟
برخلاف روش ویدیو فلئوروسکوپی بلع که شما را در معرض اشعه ایکس قرار می‌دهد، روش آندوسکوپی بلع یا همان ارزیابی FEES  بلع و استروبوسکوپی حنجره از اشعه ایکس برای بررسی حنجره و اختلال بلع استفاده نمی‌کند. ایجاد التهاب، خونریزی بینی، زخم ناحیه بینی و حلق و مقداری اذیت شدن بیمار در حین انجام پروسه از مضرات بررسی لارنگوسکوپی حنجره و اختلال بلع است.تیم توانبخشی اختلال بلع ایران مد اس ال پی نازک‌ترین و با کیفیت‌ترین اسکوپ را برای بررسی عملکرد بلع و حنجره شما فراهم نموده است.


منبع:


وبسایت Dysphagia.com  و Very well health